неділя, 12 лютого 2017 р.

Фізико-хімічна характеристика Чорного моря

Тема: Фізико-географічна характеристика Чорного моря


Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості природних рис       Чорного моря; систематизувати знання учнів про природно – ресурсний потенціал моря;розвивати критичне мислення, здатність аргументувати  свою думку; продовжити виховання екологічного світогляду учнів.


Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.

Форма уроку: урок подорож .




Хід уроку

I Організаційний момент

II Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
    
III Перевірка домашнього завдання

   -    Географічний диктант

IV Вивчення нового матеріалу

 -    Подорож морем :

1) зупинка № 1«Географічне положення та берегова лінія моря»(розповідь вчителя)

2) Виступи учнів:
-         зупинка № 2 «Геологічна будова і рельєф дна»;
-         зупинка № 3 «Клімат і властивості водних мас»;
-         зупинка №4 «Рух води в морі»;
-         зупинка №5 «Органічний світ та природні ресурси».)

3)Прийом «Географічний практикум»

      4) Робота з підручником




V Закріплення нових знань і вмінь учнів

     -  Метод «Золота нитка Аріадни»

VI Підсумок уроку, рефлексія

VII Домашнє завдання

II Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів     
(звучить музика)
Вчитель. Дорого дня! Ви вже, мабуть, здогадалися, що урок наш буде присвячений Чорному морю. Хто з нас не бував на Чорному морі, або не мріяв побувати на ньому? Чорному морю присвячували свої вірші поети , згадаємо хоча б Пушкіна:

Прощай же, море! Не забуду
Твоей торжествественной красы
И долго-долго слышать буду
Твой гул в вечерние часы

А хто не знає чудові картини Айвазовського, якого можна назвати співцем Чорного моря.

Таким чином, тема нашого уроку:» Фізико-географічна характеристика Чорного моря». Відкрийте зошити і запишіть тему уроку.
А девізом нашого уроку я пропоную взяти чудовий вислів Жуля Верна, в книгах якого теж багато сторінок присвячується морю:
«Море – це вічний рух і любов, вічне життя!»



 III Перевірка домашнього завдання»

    Географічний диктант
Вчитель. Перевіримо знання з попередньої теми»Кримські гори», адже саме вони оточують море з північної сторони. Я пропоную вам диктант»Вірю не вірю» із взаємоперевіркою. Нагадую умови такої роботи: я зачитую запитання, а ви нумеруєте його і ставите відповідь так або ні.(роблю висновок, оцінюю учнів)

IV Вивчення нового матеріалу

Вчитель. Продовжуємо наш урок і переходимо до вивчення теми «Чорне море». Я пропоную провести цю частину уроку у вигляді уявної подорожі Чорним морем на пароплаві.
     Мабуть кожного з вас цікавить чому море називають  чорним. Існує декілька гіпотез.
Здавна Чорне море вважалось непривітним та негостинним. Це пояснює походження його першої назви – “Pontos Axeinos” (Негостинне море). Коли ж під час грецької колонізації мореплавство тут дещо пожвавилось, то і
назва змінилась: з того часу воно стало називатись “Pontos Euxenius”(Гостинне море). Пануючи на Чорному морі, греки вели торгівлю з Іраном,Середньою Азією і Східною Європою. Наступниками греків у чорноморській
торгівлі були генуезці. Під час турецького панування Чорне море опустіло– шторми і тумани лякали турецьких мореплавців, які дали морю у 13 ст.назву Караденіз (“Kara Deniz”, Чорне – тобто Погане море). 
 
    Ще одна гіпотеза  походження назви базується на тому, що металеві предмети(якорі) опущені у воду моря глибше 150 м. на довгий час, вкривались нальотом  чорного кольору, завдяки діям сірководню. А ще існує турецька легенда, згідно з якою у водах Чорного моря лежить богатирський меч, який був кинутий туди за проханням чарівника Алі, що помирав. Через це море хвилюється, намагаючись виплеснути із своїх пучин смертельну зброю і фарбується в чорний колір.
    А тепер в подорож! Допоможе вам відчути себе мандрівником довідник по Чорному морю у вигляді слайд – шоу(презентація).

    Але пунктами призначення будуть не міста, не порти і гавані, а пункти географічної характеристики моря.
     Випливаємо з пункту «Географічне положення та берегова лінія моря»(розповідь вчителя)
   Чорне море є внутрішньоконтинентальним морем Атлантичного океану.
Омиває береги України, Росії (Краснодарський край), Грузії, Румунії,Болгарії, Туреччини. Море займає площу 422,3 тис. км2, об'єм водної маси становить 547тис.км3, що перевищує об'єми Каспійського у шість, а Балтійського – у 16 разів,хоча за площею всі три моря майже однакові.
Найбільша ширина Чорного моря– 1150 км,найменша між мисом Сарич і мисом Керемпе – 265 км.
                        
Береги Чорного моря,крім північно-західних,порізані мало. Прилеглі до України акваторії Чорного моря утворюють великі лимани: Дністровський, Тілігульський, Дніпровсько-Бузький; затоки: Одеську, Каламіцьку, Кіркінітську, Феодосійську. Довжина берегової лінії в межах нашої країни становить 1540 км. Значна її частина припадає на Кримський півострів.
Найбільші з островів Чорного моря – Джарилгач, Довгий. Березань,Зміїний. 
Середня глибина моря становить 1256 м, а максимальна –2245 м. У північно-західній частині є широка смуга (до 200 км) мілководдя з
глибинами до 100 м. Морське ложе з глибинами понад 2000 м займає понад 30 % площі моря. 

         А зараз штурвал я передаю своїм юним лоцманам , які поведуть наш корабель далі по Чорному морі. Учні отримали випереджальне завдання по новій темі. А всі інші – ви пасажири, допитливі, небайдужі, зацікавлені. Дивіться, слухайте, запам’ятовуйте, вам це сьогодні ще знадобиться!   

(Виступи учнів:
-         зупинка № 2 «Геологічна будова і рельєф дна»;
-         зупинка № 3 «Клімат і властивості водних мас»;
-         зупинка №4 «Рух води в морі»;
-         зупинка №5 «Органічний світ та природні ресурси».)
  Отже , ми завершуємо нашу подорож і зараз попросимо попрацювати наших пасажирів.
    Прийом «Географічний практикум»

Вчитель. Візьміть к/к , що лежать у вас на столі, а асистенти роздадуть завдання.


Завдання
     Скориставшись картами атласу, нанесіть  на к/к такі об’єкти на території України, пов’язані з Чорним морем:
-         найбільший півострів ( Кримський);
-         найбільші затоки (Ягорлицька, Тендрівська , Джарилгацька, Каркінітська, Феодосійська);
-         найбільші острови(Зміїний, Довгий, Джарилгач).
 
   Робота з підручником
Вчитель. Переходимо до вивчення охорони моря. Цю тему ви вивчаєте самостійно. Відкрийте підручник на ст.  216-217   та   ознайомтесь з текстом  .                        

V Закріплення нових знань і вмінь учнів

       Метод «Золота нитка Аріадни»
Вчитель.Ми вже багато дізналися про особливості Чорного моря,а зараз закріпимо свої знання.
Аріадна в грецькій міфології-донька критського царя Міноса.Вона була закохана в Тесея, якого чудовисько Мінотавр закрив у лабіринті.Аріадна, щоб врятувати Тесея, подарувала йому клубок нитки,розмотуючи який Тесей вийшов з лабіринту. Ось і ми з вами розмотуючи цей клубок і тримаючись за нитку,будемо по черзі називати які ж екологічні проблеми має Чорне море,а потім ,змотуючи клубок,- які шляхи подолання  цих проблем  можна використати.
VI Підсумок уроку, рефлексія
    
   Вчитель. Бачите діти, як багато серед вас творчих особистостей, які дійсно небайдужі до долі Чорного моря.
    А зараз ми проведемо рефлексію нашого уроку. Картка лежить у вас на партах, пояснюю як потрібно з нею працювати. Я збираю листки і не можу зараз проаналізувати ваші враження від уроку, але зроблю це на початку наступного.
Оцінення учнів.

VII Домашнє завдання

1)    Вив.$ 37
2)    Дати відповідь на запитання 4.
























Список використаної літератури

1.Гидрометеорология и гидрохимия морей. / Под ред. Симонова А.И., Рябинина А.И. // Современное состояние загрязнения вод Черного моря.- Севастополь: ЭКОСИ – Гидрофизика, 1996 – том 4. -№3. - 230с.

2. Дітчук І.Л. Фізична географія України: підруч. Для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. України/І. Л.Дітчук, О.В. Заставецька, І.В.Брущенко.- Запоріжжя:Премєр . 2008.-256 с.: іл..карти

3. Джоашвили Ш. Реки Черного моря // Европейское агентство по охране окружающей среды. Технический отчет.- 1998.- № 71.-c. 28-36.
4. Миронов О.Г. Нефть в море. Катастрофа века // Химия и жизнь, 1992. – 33. –с.34-39.
5. Савоськин В.М., Миньковская Р.Я., Демидов А.Н. Уточнение составляющих баланса нефтепродуктов на основе данных мониторинга Черного моря (http//seaway.org.ua).
6. Миронов О.Г. Нефтяная угроза морю // Рідна природа. Спецвипуск.- 2007.- с. 18-19.






































1

Немає коментарів:

Дописати коментар

Планета Земля