УРОК 1
ТЕМА:
Північна Америка. Загальні відомості.
Географічне положення. Історія відкриття та освоєння
Північної Америки
Мета: формувати систему знань про природу материка, особливості
його географічного положення, характеризувати історію
відкриття й освоєння материка; сприяти організації групової форми роботи;
розвивати творчі здібності, уміння використовувати здобуті знання на практиці,
робити висновки; виховувати інтерес до географічної науки; підвищувати рівень
активності учнів.
Обладнання:
фізична
карта світу, атласи, підручник (Коберник С. Г.,
Скуратович О. Я. Географія
материків і океанів), контурні карти, додаткова література.
Географічні
об’єкти:
Миси — Мерчісон, Мар’ято, Принца
Уельського, Сент-Чарльз.
Затоки — Гудзонова, Мексиканська, Аляска,
Каліфорнійська.
Острови — Ґренландія, Ньюфаундленд, Великі
Антильські, Канадський Арктичний архіпелаг.
Півострови — Лабрадор, Каліфорнія, Аляска,
Юкатан.
Течії: теплі — Гольфстрім, Аляскінська, Північна
Пасатна;
холодні
— Каліфорнійська, Лабрадорська.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Клас поділяється на три групи.
Кожна група отримує маршрутні листи із завданням.
Маршрутний
лист
Фізико-географічне положення
материка
Завдання
1. Визначте:
— Розташування материка
щодо екватора, найбільшу його протяжність із півночі на південь.
— Півкулі та географічні
пояси, у яких лежить материк.
— Протяжність материка із
заходу на схід.
— Океани та моря, морські
течії, що омивають материк.
— Інші найближчі материки і
шляхи сполучення з ними.
Завдання
2. З’ясуйте, як географічне положення впливає на природу материка.
Завдання
3. Мандруючи береговою лінією, визначте її основні об’єкти.
Порівняйте
берегову лінію трьох океанів, які омивають материк (порізаність, висота).
Використовуючи
знання про природу Світового океану, покажіть його вплив на природу материка.
Завдання
4. За допомогою підручника, карти “Географічні відкриття”, розповіді
вчителя назвіть імена мандрівників, які відкривали й досліджували материк.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Пригадайте план характеристики
географічного положення материка.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
З давніх-давен люди мандрували,
прагнучи відкривати нові землі. Мандрівки були захопливі, небезпечні, але люди
йшли підкорювати нові землі, нові шляхи. Що їх тягло, кликало? Цікавість, певна
мета, гроші, слава? Для чого вони це робили? Сьогодні ми про це дізнаємось.
Ми вирушимо у далеку подорож до
Північної Америки. Спочатку досліджуватимемо берегову лінію материка. Свій курс
позначатимемо на карті червоними прапорцями. І одразу будемо підписувати на
контурній карті назви географічних об’єктів.
Познайомимось і побуваємо в тих
місцях, де вперше висадилися вікінги, де побував Христофор Колумб і
багато-багато інших мандрівників. Їхні шляхи на карті будемо позначати синіми
прапорцями.
Залишивши рідну землю, ми
перетинаємо Європу, все далі просуваючись на захід. Під нами глибини
Атлантичного океану, а попереду — східні береги Північної Америки.
Сьогодні ми дізнаємось й побачимо
більше, ніж тоді, коли відкривали і почали вивчати Новий Світ.
У Північній Америці знаходиться
найбільша за площею прісна водойма, та найдовша у світі печера.
А чи не викликатимуть у нас подив
і захоплення гірські каньйони, глибина яких подекуди досягає майже 2км, та
краса всесвітньо відомих водоспадів і гейзерів?
IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
V. Вивчення нового матеріалу
Творча лабораторія. Клас поділяється на три
групи: “дослідники географічного положення”, “дослідники берегової лінії”,
“експертна група з вивчення й освоєння материка”.
Після вдалої посадки ви вирушаєте
в путь. Вам відводиться десять хвилин на підготовку.
І етап
Оцінка фізико-географічного положення материка Північна
Америка
Характеристика фізико-географічного
положення материка Північна Америка
1. Розташування материка
щодо екватора, найбільша його протяжність із півночі на південь.
2. Півкулі та географічні
пояси у яких лежить материк.
3. Протяжність материка із
заходу на схід.
4. Океани та моря, морські
течії, що омивають материк.
5. Інші найближчі материки і
шляхи сполучення з ними.
(Учні на контурній карті позначають об’єкти, що характеризують ФГП
материка, паралельно червоними прапорцями один з учнів — на стінній карті
світу.)
Порівнюючи берегову лінію
материка з материками тропічних широт, можна зробити висновок, що вона більш
порізана. Знаходиться в усіх географічних поясах крім екваторіального.
ІІ етап
Історія відкриття й освоєння материка
Експортна група з
вивчення й освоєння материка
На півночі материка знаходиться
найбільший острів у світі — Ґренландія. На захід від нього лежить велика
кількість островів — Канадський Арктичний архіпелаг, що є одним із найбільших у
світі.
Ґренландія в перекладі означає
“Зелена країна”. Відрив її Ейрик Рудий (вікінг зі Скандинавії вигнаний за
злочини до Ісландії).
Учитель. У 985 році на 24 кораблях мандрівники з Ісландії
вирушили до “Зеленої країни” у пошуках щасливої долі, і тільки 14 дракарів
досягли південно-західних берегів Ґренландії.
Коли у Європі, купці почули про
Ісландські переселення на острові — з їх мешканцями почали встановлювати
торговельні відносини. З Ґренландії вивозили до Європи шкури білих ведмедів,
хутро блакитних песців, ікла моржів.
Син Ейрика Рудого Лейф Щасливий
продовжв відкриття нових земель на заході. Він вирішив досягти таємничої землі,
де за переказами росте такий потрібний ліс. Наприкінці першого тисячоліття
після Різдва Христового 30 вікінгів досягли берегів півострова Лабрадор.
Подальша доля гренландських
поселень вікінгів, які процвітали три століття, невідома. Вона залишається
нез’ясованою. Одна з версій: почалося погіршення кліматичних умов, що призвело
до занепаду господарства вікінгів.
Вивчення Ґренландії призупинилось
на п’ять століть. Новий період в історії найбільшого острова Землі почався в
1721 році, коли в Ґренландію з Данії прибув єпископ Ганс Егеде.
Острів Ґренландія. Сьогодні входить до
складу Данії, як особлива адміністративна одиниця (позначити його синім прапорцем на карті).
Мандруючи далі на південь від острова
ми потрапляємо на острів Ньюфаундленд. Його відкрив італієць
Джон Кабот у XV ст. (позначити
його синім прапорцем на карті).
Мандруючи в північно-східних і
північних районах материка, ми зустрічаємо прізвища англійців: Джона Девіса (XVІ ст.) — протока Девіса, Генрі Гудзона, Вільямса Баффіна (XVІІ ст.) — Гудзонова затока, Море Баффіна. (позначити синім прапорцем на карті).
У XVI ст.
французька експедиція Жака Картьє досягла затоки Святого Лаврентія, й увійшла в
гирло річки Святого Лаврентія, утворивши поселення Канада (позначити його синім прапорцем на карті).
Річка Маккензі. Шотландець Олександр
Маккензі по річці пройшов на човнах і досяг берегів Великого Невільничого
озера, яке було вкрите льодом (позначити
його синім прапорцем на карті).
Якщо відкриття норманів не мали
політичних, економічних наслідків, то плавання Колумба дали початок справжній
колонізації Північної Америки. На початку XVI ст.
в Центральну Америку ринули іспанці, “вогнем і мечем” винищували місцеві
племена.
3 серпня 1492 року три кораблі
Колумба вирушили до Індії. Однак натрапили на невідому землю — Новий Світ.
Завдяки цьому відкриттю європейці пізнали картоплю, кукурудзу, тютюн.
Хто і коли відкрив новий
світ?
Щоб відповісти на це запитання,
треба визначити, що вважати відкриттям Америки.
Згадайте норманів. Вікінги
недооцінили своє відкриття. Колумб — також. Джону Каботу здавалося, що він
відкрив “Царство великого хана” — Китай.
І тільки тоді на перший план
виходить ім’я Америго Веспуччі. Америго Веспуччі був картографом, знав навігацію.
Він написав багато цікавого про Новий Світ. І тому Новий Світ назвали на честь
Америго Веспуччі.
Внутрішні райони материка
досліджували Меріуотер Льюіс, Вільям Кларк, Девід Томпсон. Пвнічний полюс
незалежно один від одного відкрили Роберт Пірі і Фредерік Кук.
Значну роль у дослідженнях
західного узбережжя Північної Америки відіграли експедиції російських
мореплавців в середині XVII ст. Так експедиція, яку
очолювали Вітус Беринг і наш співвітчизник Олексій Чириков, пройшла вздовж
Алеутських островів, півострова Аляска.
(Позначити синім прапорцем на карті Берингову
протоку і Берингове море).
У 1732 році М. Гвоздєв та І.
Федоров повністю пройшли Беринговою протокою і завершили її відкриття.
Перші російські поселення в
Північній Америці заснував Григорій Шеліхов. Саме з його іменем пов’язують
виникнення так званої Російської Америки — північно-західного узбережжя
материка.
Однак у 1867 році російські
володіння в Північній Америці були продані США. Та ще й донині там проживають
нащадки перших російських переселенців.
Дослідження Північної Америки
продовжувалось в XIX та XX ст. Материк був
поступово колонізований та заселений вихідцями з Європи де утворилися такі
великі держави, як Канада, США, Мексика.
Ось і закінчилась наша подорож.
Настав час повертатися. Через Атлантичний океан ми повертаємось додому.
VI. Узагальнення окремих фактів і явищ.
“Географічний крос”
У далекій подорожі по Північній
Америці ми дослідили, що берегова лінія материка значно (розчленовано). Тут багато (островів), (заток),
(проток).
Північна Америка цілком лежить у
(західній) і (північній) півкулях.
На півночі материка знаходиться
найбільший острів у світі — (Ґренландія).
На заході материк омивається (Тихим)
океаном.
Північний Льодовитий океан омиває
береги найбільшого у світі архіпелагу — (Канадський
Арктичний).
VIІ. Підбиття підсумків. Мотивація оцінок
VІІІ. Домашнє завдання
§38, §39 (п. 1)
УРОК 2
ТЕМА: Будова
поверхні та рельєф, їх порівняння з
Південною Америкою. Корисні копалини, закономірності їх
поширення
Мета: дослідити взаємозв’язок тектонічної будови поверхні та її
рельєфу; охарактеризувати основні риси рельєфу материка;
уміти порівнювати рельєф Північної та Південної Америки; пояснити причини
розміщення корисних копалин на території материка; розвивати логічне мислення;
удосконалювати вміння працювати з тематичними картами, аналізувати, робити
висновки, порівнювати, досліджувати; виховувати повагу до думки інших,
самостійність.
Географічні
об’єкти: Примексиканська низовина, Приатлантична низовина,
Центральні рівнини,
Великі рівнини, Лаврентійська височина, гори: Кордильєри (г. Мак-Кінлі),
Скелясті Аппалачі.
Тип уроку: комбінований
Форма
уроку: пошуково-дослідницька
робота, складання опорної схеми.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Гра “Географічна
мозаїка”.
(Продовжити речення, у якому міститься інформація про роль названої
особи у відкритті Північної Америки.)
1) Ейрик Рудий →
2) Джон Кабот →
3) Жак Картьє →
4) Олександр Маккензі →
5) Джон Девіс →
6) Генрі Гудзон →
7) Вільям Баффін →
8) Христофор Колумб →
9) Америго Веспуччі →
10)
Вітус Беринг і Олексій Чириков →
11)
Григорій Шеліхов →
2. Які найважливіші особливості географічного положення
материка Північна Америка?
3. Уявіть собі, що на півночі материк став вузьким, а на
півдні, навпаки,— широким. Щоб змінилось у природі Північної Америки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
На
уроці ми повинні встановити закономірності поширення основних форм рельєфу
материка та основних типів корисних копалин на його території.
У результаті
дослідницько-пошукової роботи складемо опорний конспект, у якому покажемо
закономірність розміщення основних форм рельєфу і корисних копалин Північної
Америки.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Рівнини і гори Північної Америки,
як і Південної Америки, простягаються переважно з півночі на південь. На
Північноамериканському континенті існує велетенський рівнинний “коридор” між
двома гірськими хребтами.
Рельєф Північної Америки
різноманітний. Майже ідеально плоскі рівнини в центральних областях чергуються
з погорбованими. На сході вони межують з порівняно невисокими Аппалачами, а на
заході — з Кордильєрами.
План-конспект
|
Форма
роботи
|
|
Для того щоб уявити рельєф материка нам з вами необхідно проаналізувати
тектонічну і фізичну карти Північної Америки. Для цього нам необхідно на
дошці скласти опорний конспект уроку, а на контурних картах підписати назви
основних форм рельєфу.
|
Розповідь учителя
|
|
*За тектонічною картою атласу визначте основні тектонічні структури на
заході і сході материка.
Кордильєри — це молоді гори, і процес горотворення
триває. Тому тут часті землетруси і прояви вулканізму
|
Бесіда
|
Завдання 1
Учні показують
на карті гори, підпи-сують їх назви на контурних картах
|
* Прочитайте про гори Кордильєри
|
Завдання 2
|
|
* У якому напрямку простягаються гори на материку?
Порівняйте з Андами. Який можна зробити висновок?
|
Завдання 3
|
|
* Якій складчастості відповідають Кордильєри? Отже,
як і в Південній Америці, головні гірські хребти Північної Америки
простягаються переважно з півночі на південь і тяжіють до узбережжя, де
утворюються в Тихому океані глибоководні жолоби
|
Розповідь учителя
|
Завдання 4
|
* На сході визначаємо тектонічні структури (платформа — частина
Північноамериканської плити, область давньої складчастості)
|
Запис на дошці
|
Завдання 5
|
* Чим виражені в рельєфі ці тектонічні структури?
(Центральні і Великі рівнини, Міссісіпська, При мексиканська низовини).
На півночі материка на поверхню виступає фундамент Канадського
кристалічного щита
|
Запис на дошці
Бесіда
|
Завдання 6
Підписують на
контурних картах.
Показують на
карті
|
* Який рельєф відповідає фундаменту Канадського кристалічного щита?
(Лаврентійська височина)
Загальну рівнинність на сході Північної Америки дещо порушують Аппалачі —
область герцинської скл
|
Завдання 7
|
|
*Пригадайте особливості рельєфу Південної Америки? Що є спільного у рельєфі
Північної і Південної Америки? Які основні форми рельєфу переважають на обох
материках.
|
Завдання 8
|
— Аналізуючи фізичну карту
ми можемо зробити висновок, що зміна рівнинного рельєфу має загальний характер.
Рівнини Північної Америки знижуються на схід і південний схід. Це зумовлено будовою
земної кори.
План- конспект
|
Форма роботи
|
|
* На формування рельєфу впливають внутрішні й зовнішні сили Землі.
Внутрішні сили — це прояв магматизму. Він спостерігається в західній частині
материка, там продовжується горотворення. Але, крім внутрішніх сил Землі, на
формування рельєфу вливають зовнішні процеси. Які це процеси? (робота
льодовиків, вітру, річок)
Давнє зледеніння
Багато тисяч років тому північні райони материка були вкриті льодовиком,
який досягнув 400 пн. ш., а розміри його удвічі перевищували площу
Австралії.
|
Завдання 9
|
— Наступи льодовика
повторювалися 4 рази, і під час останнього на півночі Канади утворився
величезний Лаврентійський льодовик. Під вагою цього льодовика частина земної
кори на півночі материка прогнулася, що й призвело до виникнення Гудзонової затоки.
Льодовик повз по нерівній
поверхні і захоплював усе на своєму шляху (пісок, щебінь, глину). Пройшли
тисячоліття, поки льодовик почав танути, у результаті чого утворилися сучасні
піщані відклади, вузькі високі вали, льодовикові пасма, скелі, “баранячі лоби”,
великі валуни.
План- конспект
|
Форма роботи
|
|
Крім льодовика на формування рельєфу вплинули поверхневі води.
Річка Колорадо (каньйон 1800м)
|
Записати в зошиті назви льодовикових форм рельєфу
|
|
Робота підземних вод. Розчинили вапняки і виникла найдовша печера у
світі — “Флінт Мамонтова”, завдовжки понад 500км
|
Розповідь учителя
|
|
Діяльність вітру — бархани і дюни
При вивченні теми “будова земної кори та рельєф материка” не можна
обминати питання “корисні копалини”, оскільки вони тісно пов’язані з
геологічною будовою Землі.
|
||
* За тектонічною картою атласу визначте родовища рудних і нерудних
корисних копалин материка.
* Які з них розміщені в межах щита і плити Північноамериканської платформи,
а які — в області складчастості?
|
Завдання 10
|
|
Північ — руди.
Центральна рівнина — кам’яне вугілля.
Кордильєри — руди кольорових металів, нафта, кам’яне вугілля
При мексиканська низовина — нафта і газ.
* Ми з вами з’ясували закономірності розміщення родовищ корисних копалин і тому допишемо
опорний конспект.
|
Бесіда, запис на дошці
|
V. Узагальнення понять, засвоєння системи знань
Метод “Мікрофон”.
(Учні передають умовний мікрофон, по черзі називаючи ознаку або
характеристику, що пов’язані з певним запитанням.
Приклади
запитань для обговорення
1. Вплив тектонічної будови
на формування рельєфу і розподіл корисних копалин.
2. Покажіть на карті основні
форми рельєфу материка.
3. Яку роль відіграло давнє
зледеніння у формуванні рельєфу Північної Америки?
4. Чому гірські системи перетинають
Північну Америку у меридіональному напрямі?
5.
VI. Підбиття підсумків. Мотивація оцінок
VІІ. Домашнє завдання
§39 (п.
2, 3, 4), підготувати по одному запитанню “Географічної розминки” про рельєф і
географічне положення Північної Америки.
Додаток (завдання
для самостійної роботи)
1.
За тектонічною картою атласу визначте основні тектонічні
структури.
2.
Прочитайте в підручнику про Кордильєри.
3.
У якому напрямку простягаються гори на материку?
Порівняйте з Андами. Який можна зробити висновок?
4.
Якій складчастості відповідають Кордильєри?
5.
Визначте тектонічні структури на сході.
6.
Чим виражені в рельєфі ці тектонічні структури?
7.
Яка форма рельєфу відповідає Канадському кристалічному
щиту на північному-сході материка?
8.
Що спільного у рельєфі Північної і Південної Америки? Які основні форми рельєфу переважають
на обох материках?
9.
Які зовнішні процеси Землі впливають на формування
рельєфу?
10.
За тектонічною картою атласу визначте родовища рудних і
нерудних корисних копалин. Які з них розміщені в межах щита та плити
Північноамериканської платформи, а які в області складчастості?
11.
У чому подібність рельєфу Північної та Південної Америки.
Опорний
конспект

Опорний конспект
![]() |






|
|
|
|
||||||||
![]() |
УРОК 3
ТЕМА: Клімат
Північної Америки. Кліматичні
пояси й області
Мета: навчити застосовувати здобуті знання і вміння;
систематизувати їх; характеризувати типи клімату
Північної Америки; вдосконалювати вміння працювати з тематичними картами;
виявляти закономірності розподілу головних елементів клімату в Північній
Америці; виховувати вміння працювати в колективі; сприяти самоствердженню
дітей; підвищувати рівень активності дітей.
Обладнання:
карта
“Кліматичні пояси та області світу”; атласи, підручники
Тип уроку: комбінований
Форма
уроку: творча
лабораторія; робота в парах, групах.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань. Робота в парах
“Географічна розминка” на тему: “Географічне положення
Північної Америки і рельєф материка”. (Учні
обмінюються запитаннями.)
ІІІ.
Мотивація уроку
Проблемне запитання
Клімат Північної Америки
дуже різноманітний.
Який взаємозв’язок між
кліматом материка та особливостями його географічного положення, ми встановимо
сьогодні на уроці.
IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
V. Вивчення нового матеріалу
У першій частині уроку
розглянемо, як кліматотвірні чинники вплинули на формування клімату материка; у
другій — у яких кліматичних поясах і областях клімату лежить материк. (Учні відповідають на запитання вчителя,
виконують завдання.)
Завдання 1. Дайте відповіді на запитання:
— Під дією яких чинників
формується клімат?
— Який зв’язок існує між
географічною широтою та кількістю сонячної радіації?
(Клімат
Північної Америки загалом характеризується чітко вираженим зростанням
температури повітря з півночі на південь.
Це пов’язано з нерівномірним
надходженням на материк сонячної радіації.
Північна
Америка дуже витягнута з півночі на південь, тому і спостерігається велика
різниця в температурних показниках півночі і півдня.)
Завдання 2. Визначте за допомогою карти
атласу середню температуру січня й липня на півночі і півдні материка. Який
можна зробити висновок?
Завдання 3. З’ясуйте, як циркуляція атмосфери
впливає на формування клімату.
Завдання 4. З’ясуйте, які особливості рельєфу
сприяють пересуванню арктичних і тропічних повітряних мас над територією
Північної Америки.
(Відсутність
гірських хребтів на півночі створює умови для проникнення на материк арктичних
повітряних мас. Рівнинна поверхня центральної частини сприяє проникненню взимку
північних холодних повітряних мас до узбережжя Мексиканської затоки. Тропічні
повітряні маси можуть проникати далеко на північ материка. При цьому
утворюється велика різниця в температурі й атмосферному тиску між холодними і
теплими повітряними масами, що сприяє утворенню сильних вітрів —
ураганів(торнадо). У 2005 році в США спостерігався 21 ураган (за останні 100
років це найбільше).)
Завдання 5. Дайте відповіді на запитання:
— Які зміни відбулися б у
кліматі Північної Америки, якби гори розташовувалися уздовж паралелі на крайній
півночі та півдні материка?
— Поясніть вплив постійних
вітрів на формування клімату.
(На більшій частині материка панують західні вітри помірних широт.
Тільки з півночі протягом року проникають північно-східні вітри, а на
південному сході — пасати.
На материку переважає циклонічна діяльність. Саме завдяки
циклону зволожується значна частина материка.)
Завдання 6. Поясніть, як впливають
океанічні течії на формування опадів.
(На території Північної Америки найбільше атмосферних опадів випадає на
північному заході й південному сході материка; із просуванням вглиб території
кількість опадів зменшується.)
— Поясніть вплив на клімат
Північної Америки Каліфорнійської течії.
(Уздовж західних берегів материка рухається холодна Каліфорнійська
течія, внаслідок чого температура нижча, ніж на сході цього самого кліматичного
поясу).
Висновок. Температура повітря над
Північною Америкою загалом зростає з півночі на південь, змінюється також
уздовж паралелей. Кількість опадів протягом року в цілому зменшується від
північно західних та південно східних берегів Північної Америки до внутрішніх
областей.
Завдання
7. Поясніть,
що впливає на зміни температури повітря, атмосферних опадів над материком
Північна Америка.
Завдання
8. Визначте,
у чому подібність і відмінність у формуванні клімату Північної і Південної
Америки.
Пошуково-дослідницька робота
(Клас поділяється на три групи.)
Північна
Америка видовжена з півночі на південь. Лежить у всіх кліматичних поясах, крім
екваторіального. Різниця впливу певних кліматотвірних чинників на клімат
призвела до формування різних кліматичних областей в одному кліматичному поясі.
Завдання
9. Визначте,
користуючись картою, кліматичні пояси, у яких розташована Північна Америка.
Завдання
10. (Робота в групах. 10 хв. На
заповнення таблиці.)
— Визначте особливості
клімату в одному з кліматичних поясів.
Перша група — помірний пояс;
Друга група — субтропічний пояс;
Третя група — тропічний пояс.
Заповніть
таблицю “Кліматичні області _________ кліматичного поясу.”
Результат
роботи учні записують у зошитах і на дошці, пояснюють свої спостереження.
Висновки.
Під впливом азональних чинників — близькості морів та океанів,
особливостей розміщення різних форм рельєфу формуються неоднакові режими
опадів, їх кількість, температура в одному й тому самому кліматичному поясі.
Тому в помірному, тропічному та субтропічному кліматичних поясах, виділяють
кліматичні області.
Кліматичні
умови на більшій частині материка сприятливі для життя населення, вирощування
різноманітних сільськогосподарських культур.
VІ. Узагальнення понять
“Чомучка”
— Чому в одному
кліматичному поясі виділяємо декілька кліматичних областей?
— Чому на північному заході
і на південному сході випадає багато опадів?
— Чому над материком
утворюються мильні урагани?
VI. Підбиття підсумків. Мотивація оцінок
VІІ. Домашнє завдання
§40
Додаток (завдання
для самостійної роботи з теми “Клімат Північної Америки”)
1. Під дією яких чинників
формується клімат? Який зв’язок
існує між географічною широтою та кількістю сонячної радіації?
2. Визначте середню
температуру січня і липня на півночі і півдні материка. Який можна зробити
висновок?
3. Як циркуляція атмосфери
впливає на формування клімату?
4. Які особливості
географічного положення сприяють пересуванню арктичних і тропічних повітряних
мас над територією Північної Америки?
5. Які зміни відбулися б у
кліматі Північної Америки, якби гори розташовувались уздовж паралелі на крайній
півночі та півдні материка?
6. Який вплив океанічних
течій на формування опадів?
7. Що впливає на зміни
температури повітря, атмосферних опадів над материком Північна Америка?
8. У чому подібність і
відмінність у формуванні клімату Північної і Південної Америки?
9. За картою визначте
кліматичні пояси, у яких розташована Північна Америка.
10.
(Робота в групах.
Заповнити таблицю)
Визначте області клімату в одному
з кліматичних поясів
Перша група — помірний пояс;
Друга група — субтропічний пояс;
Третя група — тропічний пояс.
Заповніть
таблицю “Кліматичні області _________ кліматичного поясу.”
Назва кліматичної області
|
Географічне положення
|
Середня
t0 січня
|
Середня
t0 липня
|
Кількість атмосферних опадів
|
Панівні повітряні маси, постійні вітри
|
УРОК 4
ТЕМА: Води
суходолу. Основні річкові системи.
Великі озера
Мета: поглибити знання учнів про води суходолу Північної
Америки;
уміти показувати їх на карті; розвивати навички складання
комплексної характеристики річок; сприяти естетичному вихованню учнів; розвивати
почуття прекрасного.
Обладнання:
фізична
карта Північної Америки, атласи, підручники,
контурні карти, додаткова художня
література, хрестоматія
Географічні
об’єкти:
Річки — Міссісіпі, Святого Лаврентія,
Маккензі, Колумбія, Колорадо, Юкон
Озера — Великі озера — Верхнє, Мічиган,
Ері, Онтаріо; Велике Ведмеже
озеро, Велике Солоне озеро,
Велике Невільниче озеро.
Водоспади — Ніагарський водоспад.
Тип уроку: комбінований.
Форма
проведення: евристична бесіда, практична робота
Практична
робота. Складання комплексної характеристики однієї з річок
материка
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань. Робота в парах
“Інтелектуальна розминка”
— У чому причина
різноманітності клімату Північної Америки?
— Що впливає на рух
повітряних мас над материком?
ІІІ. Мотивація уроку
По материку тече річка, яку
американці називають “Кінь, який не втомлюється!”, річка, де не видно берегів
крізь туман, а дно — величезна безодня. Це — річка Колорадо. У Північній
Америці є найбільше сузір’я озер нашої планети.
Згадавши
особливості клімату й рельєфу Північної Америки ми повинні визначити і пояснити
вкрай нерівного розподілу вод на території Північної Америки.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Характеристика річок
— Визначте, до басейнів яких
океанів належать річки Північної Америки.
Учитель. Співвідношення опадів і
випаровуваності (коефіцієнт зволоження) на території материка зумовило дуже
невелику площу басейну внутрішнього стоку. Тут вона менша, ніж на будь-якому
іншому материку, і становить лише близько 4%. Режим річок дуже своєрідний.
Повінь — наприкінці весни, на початку літа. Проте незабаром вода різко спадає,
і нещодавно бурхливий потік перетворюється на жалюгідний струмок. Чимало річок
у літній період пересихають.
Найважливішу
роль у господарстві країни материка відіграють річки басейну атлантичного
океану.
— Визначте за картою, які
річки належать до басейну Атлантичного океану.
Річка Міссісіпі (“Батько вод”). Міссісіпі
— це система водотоків, що сформувалася внаслідок злиття трьох річок. Разом
вони нагадують могутнє дерево, стовбуром якого є власне Міссісіпі, а “гілками”
— Міссурі та Огайо. Розгалужена система Міссісіпі збирає велику кількість води
з території материка. Для захисту від повеней уздовж річки Міссісіпі побудовані
спеціальні греблі завдовжки кілька тисяч кілометрів.
— Чим зумовлена
розгалуженість річкової системи Міссісіпі? (Рівнинний
рельєф, велика кількість опадів.)
— Визначте і назвіть
найбільші притоки Міссісіпі. Підпишіть їх на контурній карті (Міссурі, Огайо.)
Живлення річки — снігово-дощове (талі води
— з правих приток, дощові — з лівих).
Режим річки — повінь навесні (від
танення снігів), влітку (від дощів).
Льодостав — у верхній течії на
короткий час.
Річка судноплавна.
Річка Святого Лаврентія з’єднує Великі озера з
Атлантичним океаном.
Річки Тихого океану (підписати на контурній карті).
— Визначте за картою які
річки належать до басейну Тихого океану? (Колумбія,
Колорадо, Юкон).
— Чому річки Тихого океану
порівняно короткі й бурхливі?
(Вододіл між басейнами Атлантичного і Тихого океанів майже по всій
протяжності пролягає Кордильєрами. Тому річки басейну Тихого океану не можуть
бути великими, однак загальна кількість води, що виноситься ними до океану,
складає майже 40% материкового стоку).
Режим
річок — різний (залежить від розподілу опадів)
Живлення
— льодовикове.
Мають
великі запаси гідроенергії.
Колумбія,
Колорадо — утворюють каньйон.
Річки
Північного Льодовитого океану — невеликі і маловодні
— Визначте за картою, які
річки належать до Північного Льодовитого океану. Підпишіть на контурній карті назви
річок басейну цього океану.
— Чому вони маловодні? (Діяльність льодовика)
Річка
Маккензі — живлення снігове, льодостав — триває більшу частину року;
повінь — влітку; витік — Велике Невільниче озеро.
2. Озера
Північної Америки
У Північній Америці розташована
найбільша прісноводна озерна система світу. Вона об’єднує 5 великих за
розмірами озер, які величезними сходинками спускаються до Атлантики. За об’ємом
води Великі озера перевищують Балтійське море.
— Згадайте, які бувають за
походженням улоговини озер?
Озера
Північної Америки мають тектонічно-льодовикове походження (в північній частині
материка): Велике Ведмеже озеро, Велике Невільниче озеро; Великі озера.
Вулканічне,
льодовикове — у Кордильєрах.
Безстічні,
залишкові, солоні — у Кордильєрах — Велике Солоне озеро.
На
півдні Мексиканського нагір’я, де інтенсивно проявляється вулканізм і
землетруси є лавові, загатні озера. Вони неглибокі, пересихають.
V. Узагальнення понять, засвоєння системи знань
Виконання
практичної роботи “Складання комплексної характеристики однієї з річок” за
планом.
І
варіант — Міссісіпі
ІІ
варіант — Маккензі
ІІІ
варіант — Колорадо
План
1. У якій частині материка
знаходиться?
2. Де бере початок?
3. Де протікає?
4. Характер течії і напрям.
5. Гирло.
6. До басейну якого океану
належить?
7. Головні притоки.
8. Живлення і режим річки.
9. Використання людиною.
10.
Екологічні проблеми.
VІ. Домашнє завдання
§40;
випереджувальні завдання окремим учням про рослинний і тваринний світ Північної
Америки.
УРОК 5
ТЕМА: Особливості
природної зональності
Північної Америки. Висотна поясність Кордильєр. Стихійні
явища природи. Заповідники, національні парки
Мета: ознайомити учнів з природними
зонами Північної Америки;
розвивати навички з’ясування
закономірностей поширення природних зон Північної Америки, роботи з джерелами
географічної інформації; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання:
карта “Природні
зони Північної Америки” атласи, підручник
(Коберник С. Г., Скуратович О. Я.
Географія материків і океанів), контурні карти, додаткова художня література,
хрестоматія.
Тип уроку: урок засвоєння нових
знань
Форма
проведення: урок-конференція
(Учні
заздалегідь готуються до уроку за матеріалами позакласного читання)
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Розміщення
природних зон Північної Америки тісно пов’язане з особливостями її клімату та
рельєфу. Природні зони змінюються на півночі у меридіональному, у центральній
та південній частинах через вплив Кордильєр у широтному напрямку. У Кордильєрах
проявляється висотна поясність.
На
уроці ми повинні усвідомити не тільки закономірності зміни окремих компонентів
у природі материка, а й зміни загальних природних комплексів.
III. Вивчення нового матеріалу
Учні є членами експедицій, які
заздалегідь зібрали дані про природні зони. І готуються до виступу за типовим
планом:
1. Назва природної зони.
2. Географічне положення,
рельєф.
3. Клімат і внутрішні води.
4. Ґрунт.
5. Рослинність і тваринний
світ.
6. Господарське
використання.
Учитель. Поширення природних зон у
Північній Америці, як і на інших материках, передусім підпорядковується закону
широтної зональності, у центрі Північної Америки має меридіональний напрямок,
не з півночі на південь, а зі сходу на захід.
Арктичні
пустелі (виступи учнів за типовим
планом).
Тундра
і лісотундра (виступи учнів за
типовим планом).
— Чим тундра відрізняється
від лісотундри?
Учитель. Для тундри характерні —
карликова верба заввишки 5см, мохи та лишайники, ростуть під цими “деревами”.
На території Канади в зоні тундри зустрічаються справжні чагарники з верби та
вільхи, далі простягається лісотундра, де є дерева — ялина і модрина.
Тайга
(виступи учнів за типовим планом).
Учитель. На відміну від природних зон
Євразії у Північній Америці зустрічаються типові представники
північноамериканської тайги — біла ялина, що росте на підвищених порівняно
сухих ділянках і сягає 35м заввишки; чорна ялина, якій до вподоби болотисті
ділянки, виростає заввишки до 15м. Через багаторічну мерзлоту коренева система
хвойних дерев не поширюється вглиб ґрунту. Коріння залишається майже на поверхні.
Зона
мішаних лісів (виступи учнів за
типовим планом).
У
зоні мішаних лісів багато видів клена — цукровий, червоний, сріблястий. Завдяки
різнокольоровому забарвленню листя кленів ліси особливо красиві.
— На прапорі якої держави
зображений кленовий листок? (Канада.)
Зона
лісостепу та степу помірних широт (виступи
учнів за типовим планом).
Учитель. Зона лісостепу — скарбниця
культур. Саме тут оспівані Фенімором Купером прерії (край незайманої природи,
широко плинних річок і чистих озер). Справжня прерія, яка існувала за часів
письменника, нині зберігається лише в заповідниках.
— Чому зараз на континенті
залишилось дуже мало справжніх прерій?
Зона
субтропічних напівпустель і пустель (виступи учнів за типовим планом).
Учитель. Серед мертвих пустель — сумнозвісна
Долина Смерті, яка є одним із найжаркіших місць на Землі.
— Які рослини поширені в
пустелях і напівпустелях? Чому вони мають специфічний вигляд?
(Пустельні рослини
прагнуть всіляко зберегти дорогоцінну вологу. Для зменшення випаровування їхнє
листя перетворилося на колючі шипи, ворсинки або волоски. Цим і пояснюється
зовнішній вигляд сотень видів кактусів, агав тощо. У стеблах і листі вони
запасають вологу на тривалий час.)
Зона
твердолистих вічнозелених лісів та чагарників
— Це дерево називають червоним,
висота його перевищує 100м, воно не боїться пожеж. Кора завтовшки близько 60см.
Це найдревніший живий організм сучасності. Що це за дерево? (Секвоя. На материку — у штаті Каліфорнія —
збереглися секвої, середній вік яких 3-4тис. років. Звалити такого велетня
нелегко. Одну секвою спилювали семиметровою пилкою протягом 17 діб. Для
перевезення її знадобилося 30 великих залізничних платформ. Секвоя — це дерево
дольодовикового періоду.)
Перемінно-вологі
ліси (виступи учнів за типовим
планом).
Учитель. Хочу звернути вашу увагу на
те, що багато країн Північної Америки застосовують елементи географічної
символіки на своїх гербах.
Герб
Гватемали — зображення птаха кетсаль — національний
символ країни. Це красивий птах із винятково яскравим забарвленням. Загальна
довжина до 120см. Більше половини її припадає на хвіст. Цей птах не витримує
неволі, тому побачити його можна лише у природних умовах. Він занесений до
Червоної книги.
Усі
природні зони Північної Америки видозмінені внаслідок господарської діяльності
людини. Великої шкоди завдало поширене в минулому традиційне заняття індіанців
— підсічно-вогневе землеробство. Воно призвело не лише до знищення лісів, а й
до швидкого виснаження ґрунтів.
— Чому природні зони
тропічного і субекваторіального поясів змінюються в меридіональному напрямку?
Зона
висотної поясності в Кордильєрах (виступи
учнів за типовим планом).
Зміна
висотних поясів відбувається, як і в Андах, тобто залежить від географічного
пояса, висоти хребтів. Висотні пояси Кордильєр змінюються з півночі на південь
та із заходу на схід.
Стихійні
явища та їх наслідки
Учитель. Стихійні явища на материку
Північна Америка пов’язані з рухом літосфери, з атмосферною циркуляцією. У
Кордильєрах трапляються руйнівні землетруси, виверження вулканів. У центральній
частині — кількість опадів менша, тому трапляються посухи, суховії, пилові
бурі. У субтропічний пояс вторгається холодне повітря з Арктики. Температура
різко знижується, випадає сніг. Виникають смерчі (торнадо), що спричиняють
великі руйнування.
Учені
дійшли висновку, що активний вплив людини на природу призводить до посилення
частоти стихійних лих.
З
метою охорони природи на метрику створені декілька десятків національних парків
і заповідників. На їхній території знаходяться природоохоронні комплекси й
унікальні об’єкти природи.
— Визначте за фізичною
картою Північної Америки назви заповідників і національних парків, створених на
материку.
IV. Узагальнення знань
Гра
“Вилучи зайве”
1. Зона арктичних пустель:
сніг, лемінг, вівцебик, чорноземи.
2. Зона тайги: підзолисті
ґрунти, олень, лось, полин.
3. Зона степу: чорнозем,
кактуси, полин, зернові культури.
(Учні можуть наводити свої приклади)
V. Підбиття підсумків. Мотивація оцінок
VІ. Домашнє завдання
§41. Підготувати додатковий матеріал про країни Північної Америки.
УРОК 6
ТЕМА:
Населення. Політична карта. Зв’язки
України з країнами Північної Америки
Мета: ознайомити учнів з країнами
Північної Америки та їхніми
столицями, дати загальне
уявлення про населення материка; розвивати навички з’ясування закономірностей розміщення
населення Північної Америки, уміти їх пояснювати, сприяти розширенню
світогляду; виховувати повагу до культури інших народів.
Обладнання: політична карта Північної Америки, атласи,
підручник
(Коберник С. Г., Скуратович О. Я.
Географія материків і океанів), контурні карти, додаткова художня література.
Тип уроку: комбінований
Форма
проведення: гра-подорож “Упізнай країну”
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
“Географічна
розминка” (продовжити речення).
1. Степи Північної Америки
простягаються у…
2. Найпоширеніша група
рослин американських пустель — …
3. Природні зони арктичних
пустель, тундри і лісотундри простягаються у …
4. На річці Колорадо
створено Національний парк…
5. Лежить на висоті 86м нижче
рівня моря…
6. Ці ґрунти багаті на
перегній і тому родючі…
7. У субтропічному поясі
росте велетенське хвойне дерево, що сягає заввишки понад 100м…
8. У цій зоні ростуть дуби,
каштани, тюльпанне дерево, платани…
III. Мотивація навчальної
діяльності
На
час відкриття європейцями Північної Америки корінні народи цього материка мали
високий рівень культури. Місцеві племена досягли великої майстерності в обробці
міді, срібла, заліза. Їм був притаманний високий рівень розвитку гончарства. За
кілька століть до появи на материку європейців індіанці навчилися зводити
будинки. Один із таких (“Скельний палац у каньйоні Колорадо” (ХІХ ст.)) мав 200
кімнат і десятки святилищ.
IV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Коли європейці з’явились у
Північній Америці, на материку не було вільних сприятливих для ведення
господарства земель. Ця обставина певною мірою відіграла роль у розв’язанні
нещадної війни проти корінного населення материка. До корінних мешканців, крім
індіанців належать також ескімоси. Корінне населення материка розмовляє
багатьма мовами.
Нині
серед населення Північної Америки переважають нащадки переселенців з Європи —
англійців, ірландців, французів, німців. Є також українська діаспора.
У
формуванні населення Північної Америки велику роль відіграли раби-африканці,
які були завезені на континент у XVI — XIX ст. для роботи на плантаціях.
З-поміж
світових релігій найбільший вплив на континенті має християнство (протестанти й
католики.)
Материк
Північна Америка заселений нерівномірно.
— За картою “Густота
населення світу” визначте, як розміщується населення на материку.
— Поясніть причини
нерівномірного розміщення населення.
Нині
населення Північної Америки збільшується за рахунок великої кількості
іммігрантів, вихідців переважно з Латинської Америки, Азії.
Міграція
населення, високий природний приріст, є результатом значної густоти населення в
Центральній Америці. Темпи зростання населення тут перевищують темпи розвитку
економіки. Через це Латинська Америка — один із “голодних” регіонів світу.
— Визначте найбільші міста
на континенті.
(Найбільші форми міського розселення
виникають унаслідок злиття агломерацій. Так і виникла одна з “головних вулиць країни”
в США — Бос-Ваш (від Бостона до Вашингтона). Другий мегалополіс — Чипітс в
районі Великих Озер (від Чикаго то Пітсбурга). Третій — Сан-Сан на
Тихоокеанському узбережжі між Сан-Франциско і Сан-Дієго. Густота населення тут
становить 400 осіб на км2.)
Учитель. Політична карта Північної
Америки сформувалася на початку XX ст. На материку
знаходяться три найбільші за площею та населенням держави: Канада, США,
Мексика. На крайньому півдні та островах карибського моря багато невеликих за
площею держав та залежних територій. Серед острівних країн незалежними є Куба
та Гаїті.
Гра-подорож
“Упізнай країну”
Ми багато здійснили
подорожей по материку: мандрували береговою лінією, проводили подорожі по
природних зонах. І сьогодні, мандруючи країнами, побуваємо в чарівних куточках
Північної Америки. До уваги всіх екскурсантів! Під час подорожі ви повинні
робити коротенькі записи, які потім вам знадобляться.
Під
час подорожі нам будуть проводити екскурсії гіди цих країн, у яких ми
побуваємо.
Перша
країна, у яку ми завітаємо, — Куба. Острів Свободи, острів Зеленої
Ящірки, перлина Антильських островів.
Виступи
учнів-екскурсоводів. Розповідь
про Кубу.
Учитель. Друга незалежна країна в
Карибському морі — Республіка Гаїті. Вузька протока відділяє Кубу від острова
Гаїті “Кам’яниста країна”.
Виступи
учнів-екскурсоводів. Розповідь
про Гаїті.
Учитель. Країни Центральної
Америки — Гватемала, Коста-Рика, Панама. Що привабливого в цих країнах? (Природа. Окрасою тропічних лісів є орхідеї,
яких налічується близько 300 видів. Найвідоміша — біла орхідея, яка вважається
національним символом країни Панами, Гватемали, Коста-Рики.)
Панама
— країна на перехресті. Через територію держави проходить канал, який
з’єднує два океани.
Виступи
учнів-екскурсоводів. Розповідь про Панаму.
Учитель. Мексика — у перекладі з мови давніх ацтеків
означає “країна агави”. А що таке агава? Кактус. На гербі Мексики зображений
кактус.
Виступи
учнів-екскурсоводів. Розповідь
про Мексику.
Учитель. Мексика на півночі межує
із США. США посідає перше місце у світі за економічним розвитком. Країна, де
зосереджено багато пам’яток природи. Велика карстова печера — “Флінт-Мамонтова”.
Великий каньйон річки Колорадо. Водоспад Ніагарський — “Гримляча вода”. Велике
“сузір’я” озер.
Виступи
учнів-екскурсоводів. Розповідь
про США.
Учитель. Перетнувши північний кордон
США ми опиняємося в Канаді. Що означає назва країни? У перекладі з мови ірокезів
слово “Канада” означає “село”. Як можна пояснити цю назву і багато іншого ми
дізнаємось від наших екскурсоводів.
Виступи
учнів-екскурсоводів. Розповідь
про Канаду.
— Що ми можемо сказати про
зовнішньоекономічні зв’язки України з країнами Північної Америки?
(З переходом України до ринкової економіки
активізувалися відносини з Північною Америкою. Сформовані економічні зв’язки в
сфері торгівлі, послуг, інвестицій. У країнах материка зосереджена найбільша
діаспора українців.)
Учитель. Ми прощаємося з материком
Північна Америка. Через Гудзонову протоку ми вирушаємо додому. Поки буде
тривати наша подорож, пограємо в гру “Упізнай країну”.
V. Узагальнення і систематизація знань
США
— У перекладі з мови
корінних жителів назва річки означає “батько вод”.
— Є унікальний природний
об’єкт — печера “Флінт-Мамонтова”.
— Найбільший у світі
каньйон.
КУБА
— 94 % території припадає
на найбільший острів з Антильської групи.
— Головна
сільсьгосподарська культура — цукрова культура.
ПАНАМА
— Омивається водами двох
океанів.
— Через країну прокладений
канал, який з’єднує два океани.
КАНАДА
— На прапорі цієї країни
зображено кленовий листок.
— Більша частина території
знаходиться в арктичному й субарктичному поясах.
МЕКСИКА
— На гербі країни зображено
кактус.
VІ. Домашнє
завдання
§42. Підготуватись до тематичного оцінювання по темі “Північна Америка”.
УРОК 7
ТЕМА:
Оцінювання рівня навчальних досягнень
учнів по темі “Північна Америка”
Мета: узагальнити рівень знань учнів,
оцінити рівень навчальних
досягнень за темою “Північна
Америка”; продовжити розвивати навички користуватися картами атласу,
аналізувати досліджувати.
Обладнання: атласи, підручник (Коберник
С. Г., Скуратович О. Я. Географія
материків і океанів), контурні
карти.
Тип уроку: контролю й оцінювання
знань
Форма
проведення: урок-залік
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
II. Мотивація навчальної діяльності
На уроках з вивчення материка
Північна Америка ми продовжували аналізувати закономірності взаємодії
різноманітних природних компонентів природи. Ми провели 6 цікавих подорожей по
континенту й сьогодні всі свої набуті знання використаємо на уроці. Вам
потрібно буде дати відповіді на запитання
III. Тести “Північна Америка”
I варіант
1. Яке місце за площею
посідає материк Північна Америка серед інших материків на планеті?
а)
перше;
б)
друге;
в)
третє;
г)
четверте.
2. Яка частина материка була
відкрита вікінгами?
а)
південна;
б)
північна;
в)
центральна.
3. Які з півостровів
розташовані південніше — Каліфорнія чи Флорида; Аляска чи Лабрадор?
4. Води яких океанів
омивають миси Мар’ято і Сент-Чарльз?
5. Чому в окремих
кліматичних поясах Північної Америки виділяють кліматичні області?
6. Наведіть позитивні і
негативні наслідки відкриття Колумбом Північної Америки.
II варіант
1. Яку затоку моряки
називають “мішок з кригою”?
а)
Каліфорнія;
б)
Гудзонова;
в)
Мексиканська;
2. Назва якої річки
Північної Америки в перекладі з індіанської мови означає “велика річка”?
а)
Міссісіпі;
б)
Міссурі;
в)
Колорадо.
3. Яка низовина материка
носить назву Великої затоки?
4. Поясніть розміщення
рельєфу у Північній Америці.
5. Схарактеризуйте певний
тип клімату (за власним вибором)
6. Наведіть позитивні і
негативні наслідки відкриття Колумбом Північної Америки.
III варіант
1. Який кліматичний пояс
відсутній у Північній Америці?
а)
тропічний;
б)
субекваторіальний;
в)
екваторіальний.
2. Яке населення є корінним
для материка Північна Америка?
а)
індіанці;
б)
англійці;
в)
французи;
г)
ескімоси.
3. Визначте за картою, у
якому напрямі змінюються природні зони Північної Америки.
4. Назвіть найпоширеніші
корисні копалини материка.
5. Поясніть, чому на
півострові Каліфорнія, який майже з усіх сторін оточений водою, поширені
пустелі.
6. Наведіть позитивні і
негативні наслідки відкриття Колумбом Північної Америки.
IV варіант
1. Яка країна Північної
Америки має найбільш розвинуте господарство?
а)
Канада;
б)
США;
в)
Мексика.
2. Найбільша українська
діаспора у…
а)
США;
б)
Канаді;
в)
Мексиці.
3. Чому арктичне повітря
часом проникає до берегів Мексиканської затоки?
4. Дайте характеристику
річки Міссісіпі.
5. Наведіть приклади залежності
стоку Північноамериканських річок від клімату і рельєфу.
6. Наведіть позитивні і негативні наслідки відкриття Колумбом
Північної Америки.
V варіант
1. Яка форма рельєфу
переважає на материку Північна Америка?
а)
гірська;
б)
рівнинна.
2. Зона землетрусів материка
Північна Америка знаходиться …
а)
на заході;
б)
на сході;
в)
в центрі.
3. До якої затоки впадає
річка, що виробила в Кордильєрах Великий каньйон?
4. Опишіть природну зону (за власним вибором)
5. Які повітряні маси
формують клімат Північної Америки?
6. Наведіть позитивні і
негативні наслідки відкриття Колумбом Північної Америки.
ЗМІСТ
Урок № 1 Північна Америка. Загальні відомості.
Географічне положення.
Історія відкриття та
освоєння Північної
Америки-------------------------------------------1
Урок № 2 Будова поверхні та рельєф, їх порівняння
з
Південною Америкою.
Корисні копалини,
закономірності їх
поширення----------------------------------------6
Урок №3 Клімат Північної Америки. Кліматичні
пояси й області---------------------------------------------------------12
Урок №4 Води суходолу. Основні річкові системи.
Великі озера---------------------------------------------------------------16
Урок №5 Особливості природної зональності
Північної Америки.
Висотна поясність
Кордильєр. Стихійні явища
природи.
Заповідники, національні
парки--------------------------------------19
Урок №6 Населення. Політична карта. Зв’язки
України з країнами
Північної Америки-----------------------------23
Урок №7 Оцінювання рівня навчальних досягнень
учнів по темі “Північна
Америка”----------------------------------27
Немає коментарів:
Дописати коментар